Przedszkole Roku 2014

Angielski 3h dziennie!

Angielski z Native Speakers

Zboża zjadamy

Sprawozdanie z akcji pt. „Zboża zjadamy, energię z nich mamy” przeprowadzonej w Przedszkolu „Mały Europejczyk” w Bielsku- Białej.


Akcję pt. „Zboża zjadamy, energię z nich mamy” nasze przedszkole realizowało przez cztery tygodnie od 4.11.2013 do 29.11.2013. W projekcie brały udział 4 grupy: Tygryski( 3 lata), Misie( 5 lat), Motylki(6 lat), oraz Smerfy(  7 lat).

W pierwszym tygodniu przypomnieliśmy sobie czym jest piramida żywienia i z ilu elementów się składa. Po krótkiej rozmowie nauczyciel przeczytał dzieciom pierwszą część bajki pt. „Podróż do wnętrza piramidy”. Bajka bardzo się spodobała, ponieważ przedszkolaki stęskniły się za  Myszką Ociupinką, Raptusiem i Wieprzusiem.  Następnie pokolorowaliśmy piętra piramidy żywienia i ułożyliśmy je na dywanie w odpowiedniej kolejności. W zamian za piękne pokolorowanie,  nauczycielka przeczytała dzieciom drugą część bajki pt. Podróż do wnętrza piramidy”. Następną zabawą w którą się pobawiliśmy to zabawa w podskakiwanie pięter. Dzieci bardzo dobrze się bawiły i sprawiało im to wiele radości.

Drugą część rozpoczęliśmy od rozmowy na temat produktów zbożowych. Nauczyciel  wyjaśnił dlaczego na te produkty mówi się zbożowe oraz dlaczego są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Przedszkolaki dowiedziały się również skąd się bierze  i co się z nim dzieje, kiedy już urośnie. W tym celu dzieci słuchają wierszyki, które ilustrują drogę zbóż z pola do młyna. Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki poznały różne rodzaje zbóż, oraz dowiedziały się co się z nich robi.

Po zapoznaniu się z różnymi rodzajami zbóż nauczyliśmy się krótkiego wierszyka. Kolejnym elementem było pokolorowanie obrazków przedstawiających zboża. Na zakończenie pierwszego tygodnia pobawiliśmy się w zabawę pt. „Przewożenie zboża do młyna”.Po zapoznaniu się z różnymi rodzajami zbóż nauczyliśmy się krótkiego wierszyka. Kolejnym elementem było pokolorowanie obrazków przedstawiających zboża. Na zakończenie pierwszego tygodnia pobawiliśmy się w zabawę pt. „Przewożenie zboża do młyna”.

Tydzień drugi rozpoczęliśmy od przypomnienia wiadomości o zbożach. A następnie nauczyciel przeczytał dzieciom  bajkę pt. „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka- jak powstaje chleb”. Po wysłuchaniu bajki dzieci dowiedziały się jaka jest historia chleba i jakie są związane z nim zwyczaje. Atrakcją dla dzieci była degustacja różnego rodzaju pieczywa min. Pieczywa żytniego, pszennego oraz mieszanego. Następnie dzieci wyrabiały z masy solnej pieczywo. Ostatnim etapem naszej przygody z chlebem była wycieczka do piekarni, gdzie od „środka” dowiedzieliśmy się jak powstaje chleb.

Drugi tydzień upłynął nam również pod hasłem: płatki. Na początek dzieci dowiedziały się jak powstają płatki i jakie są ich rodzaje. Rozmawialiśmy również o tym które płatki są zdrowe, a których trzeba unikać.

Na zakończenie tej części dzieci wraz z nauczycielami upiekły zdrowe ciasteczka z musli.

W trzeciej części drugiego tygodnia  nauczyciel prezentuje dzieciom różnego rodzaju makarony, omawia ich  kształty i nazwy. Po zapoznaniu się z  ich nazwami pobawiliśmy się w zabawę pt. Spaghetti. Przedszkolakom bardzo się spodobała ta forma aktywności i ochoczo zamienili się spaghetti. Kolejnym elementem było słuchanie bajki ilustrowanej obrazkami pt. „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka- Kulinarna podróż do Włoch”. Na zakończenie dzieci kolorowały obrazki związane z bajką.

 W trzecim tygodniu bliżej poznaliśmy kasze i jej rodzaje. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda kasza jaglana, jęczmienna, gryczana, kuskus, kukurydziana i manna. Następnie pobawiliśmy się w zabawę pt. Kurki dziobią ziarenka.  A na zakończenie naszej przygody z kaszą zjedliśmy z wielkim apetytem grysik. 

Kolejna część tygodnia była związana z ryżem. Dzieci dowiedziały się dlaczego ryż nie rośnie w Polsce, jakie są jego rodzaje i jakie potrawy się z niego przygotowuje. Dodatkową atrakcją była wizyta Pani Liu Shu  która pochodzi z Chin i opowiedziała nam jak się uprawa ryż.

Kolejną atrakcją była bajka pt. „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka- skąd pochodzi ryż”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki oraz kolorowały ilustracje do bajki.

Ostatnia część trzeciego tygodnia związana była z roślinami strączkowymi. Przedszkolaki dowiedziały  się dlaczego fasola nazywana jest rośliną strączkowa. Po tej porcji wiadomości wysłuchaliśmy piosenki pt. „Polka Fasolka”.

 

Tydzień czwarty rozpoczęliśmy od rozmowy na temat dlaczego warto jeść ryby oraz przedszkolaki dowiedziały się wszystkiego na temat tłuszczy. W tym czasie dzieci miały również zorganizowane warsztaty z etnologami  którzy opowiadali o mleku które spożywa się na całym świecie oraz mieliśmy przyjemność zrobić masło.

Po tym jak już dowiedzieliśmy się wszystkiego o tłuszczach, nadszedł czas na oleje. Podzieliliśmy oleje na te które są dobre i złe.  A następnie nauczycielka przeczytała bajkę pt. „ Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka- powstaje olej”, oraz pokolorowaliśmy obrazki związane z bajką.

Ostatnia część związana była z orzechami, migdałami i pestkami. Dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat zdrowych przekąsek. Na zakończenie nauczycielka przeczytała wierszyk pt. „Słoneczniki”.

Na zakończenie akcji pt. „ Zboża zjadamy, energię z nich mamy” nauczycielki zorganizowały quiz dla dzieci podsumowujący to czego się nauczyły, oraz wyświetliliśmy prezentację dla rodziców.